YORUMLAR

ŞEHRİN EN İYİLERİ


Sizde mekanınızın şehrin en iyisi olduğunu düşünüyorsanız, "Şehrin En İyileri" bölümümüzde yerinizi alabilirsiniz.

0850 840 88 09

Yönbilgi Danışmanlık Hizmetleri
Sosyal ve Özgün Platform Sosyal ve Özgün Platform

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: KATEGORIADI

Filename: controllers/icerikler.php

Line Number: 161

- Şirince"/>

Şirince

Şirince İzmir il merkezine 83 km, Selçuk ilçe merkezine 8 km uzaklıkta adı gibi şirin bir yer.

09.02.2016 15:00:37

ŞİRİNCE

Şirince İzmir il merkezine 83 km, Selçuk ilçe merkezine 8 km uzaklıkta adı gibi şirin bir yer. Özgün adı ‘Kırkınca’ olan ve sonraları Kirkice, Kirkince, Çirkince olarak telaffuz edilen Şirince, Cumhuriyetin ilk yıllarında İzmir Valisi olan Kazım Divrik Paşa’nın ziyaretiyle ‘böyle güzel bir yer Çirkince olamaz; olsa olsa Şirince olur’ demesiyle Şirince olarak resmileştirilmiştir.

 

19. yüzyılda bir Rum kasabası olan ve Aydınoğulları Beyliği’ni Osmanlıların almasıyla, Osmanlı topraklarına katılan Şirince, 1910 yılından sonra bazı Şirinceliler, Yunanistandan sürülmüş göçebelerin kışkırtmaları sonucunda hareketlenmiş ve Balkan savaşlarında Osmanlıya karşı direnişte bulunmuş, Kurtuluş Savaşının kazanılmasıyla birlikte de Yunanistana kaçmışlardır. 1923’te Türkiye Yunanistan Nüfus Mübadelesi sonucu Rumlar bölgeden ayrılmıştır. Mahalle içinde harap durumda olan iki Rum kilisesi bulunmaktadır.

 

Şirince’de hiç bir ev diğerinin manzarısını kapatmaz. Bu küçük ve şirin köyde şarap üretimi ve satışı ön planda olup şirince sabunları da satışa sunulmakta, köy hanımlarının yapmış olduğu el işi ürünlerle de köy halkı geçimlerini sürdürmektedirler.

 

Şirince tanıtımında yer verdiğimiz 88 fotoğrafı inceleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER