Deri Mühendisliği Bölümü Hakkında

28.02.2016 12:27:36
127
OKUNMA
yonbilgi.com
Aydın / Aydın
Adnan Menderes Üniversitesi

PROGRAMIN AMACI

Deri mühendisliği programının amacı, derinin işlenmesi ile ilgili teknolojiyi geliştirme alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmektir. Deri mühendisliği programını bitirenlere “ Deri Mühendisi” unvanı verilir.

 

 

PROGRAMDA OKUTULAN BELLİ BAŞLI DERSLER

Deri mühendisliği programında, fizik, kimya, biyoloji ve ekonomi gibi temel derslerin yanı sıra deri mikrobiyolojisi, lif bitkileri, hayvansal lifler, kürk hayvanları yetiştirilmesi, büyük baş hayvan derilerinin işlenmesi, atık su arıtma teknolojisi, proje hazırlama tekniği gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır. 

 

 

GEREKEN NİTELİKLER

Deri mühendisliği alanında eğitim görmek isteyenlerin temel bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, inceleme ve araştırmaya meraklı yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

 

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Deri mühendisliği alanında yetişenler özel sektöre ait deri işletmelerinde çalışabilirler, olanakları olanlar kendi işletmelerini kurabilirler. Deri mühendisi tarımsal bir ürün olan derinin, ham madde durumundan işlenmiş deri haline gelinceye kadar geçirdiği işlemleri ve ürünün satışını planlar; başta deri olmak üzere yün, pamuk ve sentetik liflerin değerlendirilmesine yönelik teknolojilerin geliştirilmesi için araştırmalar yapar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER


YORUMLAR