Ebru Sanatı

Ebru sanatı, en eski Türk kâğıt süsleme sanatlarındandır. Orta Asya dillerinden Çağataycada "hare gibi, damarlı" anlamına gelen 'Ebre' kelimesi ebru sanatının bilinen ilk adıdır.

11.12.2015 17:12:22
141
OKUNMA
Şükrü Turan Ergün
Aydın / Aydın
Dumlupınar Üniversitesi

Ebru sanatı, en eski Türk kâğıt süsleme sanatlarındandır. Orta Asya dillerinden Çağataycada "hare gibi, damarlı" anlamına gelen 'Ebre' kelimesi ebru sanatının bilinen ilk adıdır. İpek Yolu ile İran'a gelen sanat, burada 'Abru' (Su Yüzü) veya 'Ebri'  (Bulutumsu, bulut gibi) olarak isimlendirilmiştir. Daha sonra Türklerle birlikte Anadolu'ya gelen bu sanatın adı 'Ebru' olarak dilimize yerleşmiştir. 

 

Şu an Avrupa'da 'Marbling' diye bilinen ebru 17. yüzyılda Avrupa'ya 'Türk kâğıdı' adıyla gitmiştir. Ebru Türkiye'de cilt sanatının yanı sıra, hat sanatında zemin ve pervaz olarak kullanılmıştır. Hat sanatının, sanat atölyelerinde çoğalmasıyla birlikte, fonda kullanılan bu desenli kâğıdın da değeri artmış, çerçevelenecek kadar önemsenmiştir. Günümüzde, diğer soyut ve plastik sanatlar gibi değerlendirilmektedir. Ebru, görsel zarafetinin yanı sıra, bizlere mikro ve makro alemlerden, çıplak gözün göremeyeceği ilginç güzellikler sunar. Ayrıca ebrunun terapi özelliğine sahip olduğu, bu tarihî sanatın meraklıları için tartışılmayan bir gerçektir.  

 

Kaynakça:     Ebru, Milli Eğitim Bakanlığı, Matbaa Teknolojisi, Ankara, 2011, ss.3

                     Görsel Kaynağı; Ebru, Milli Eğitim Bakanlığı, Anadolu İmam Hatip Liseleri, ss.16 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER


YORUMLAR