Yenilikte Uygunluk

Ortaya çıkan yeniliğin sahip olduğu değerlerin, geçmiş tecrübelerden edilen bilgilere uygunluğunun tespit edilmesi gerekmektedir.

24.11.2015 21:08:20
81
OKUNMA
Şükrü Turan Ergün
Aydın / Aydın
Dumlupınar Üniversitesi

Ortaya çıkan yeniliğin sahip olduğu değerlerin, geçmiş tecrübelerden edilen bilgilere uygunluğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Böyle bir tespit yapılmadığı zaman, yeniliğin tanınması, sektörler içinde bilinmesi ve buna bağlı olarak yayılması değişkenlik gösterecek ve bu değişkenlik yayılım hızına yansıyacaktır. Bu durumun en önemli göstergesini şu şekilde açıklamak mümkündür. Ortaya çıkan bir yeniliği benimsemek isteyenler, yeniliğin kendilerine yarar sağladıklarını düşündükleri sürece o yeniliğin faydaları ve uygunluğu üzerinde dururlar. Yeniliğin faydaları ve uygunluğu kesinlik kazandığı zaman benimseyenlerce konumlandırılması kolaylaşır. Böylelikle yeniliğin bireylere veya daha üst düzeyde ele alırsak sisteme olan uygunluk düzeyi arttıkça yeniliğin benimsenme düzeyi de artacaktır.

 

 

Kaynakça: Yönetimde Güncel Yaklaşımlar, Anadolu Üniversitesi Yayınları, Anadolü Üniversitesi Yayını No: 2663, Açıköğretim Fakültesi Yayını No: 1629, Eskişehir, 2013, ss.53

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER


YORUMLAR